Objednávky vykonané v pracovné dni do 11:30 do obeda expedujeme ešte v ten deň.

Čo je to nanotechnológia?

nanotechnológia - nano molekula

Nanotechnológia je označenie pre oblasť vedy a priemyslu, ktorá cielene manipuluje s jednotlivými atómami tak, aby vznikli látky a materiály s netradičnými vlastnosťami, alebo objekty zložené z jednotlivých atómov. Takéto objekty potom fungujú ako miniatúrne stroje, roboti či integrované obvody tisíckrát menšie než obvody vyrábané bežnou technológiou.

Možno riadky napísane vyššie znie tak trocha ako z vedecko-fantastického filmu. Je však pravda, že s nanotechnológiou ste sa donedávna mohli stretnúť jedine na univerzitách a v špecializovaných vedeckých laboratóriách. Hovoríme tu o veľmi komplexnej disciplíne, ktorá sa prelína naprieč odbormi fyziky, chémie, molekulárnej biológie a robotiky.

Nanotechnológia ako váš pomocník

V posledných niekoľkých rokoch bol už základný výskum niektorých aplikácií prenesený pomocou priemyslu aj do praxe a teraz môže využívať výhody nanotechnológie každý z nás. .Aj keď zatiaľ ide len o črepiny možnosti, ktoré nám táto nanotechnológia môže v budúcnosti ponúknuť, už dnes je jej uplatnenie obrovské.  

Jedným z odvetví nanotechnológie, ktoré je už v praxi overené, je chemická nanotechnológia. Do tohto odvetvia patrí i nemecká firma NanoConcept, ktorá je prevažne zameraná na vývoj a výrobu aktívnych povrchov. Jej nano produkty nachádzajú uplatnenie prevažne v oblastiach ochrany povrchov materiálu a nano impregnácie, preto sa niekedy nazýva aj tekuté sklo.

Nanotechnológia inšpirovaná prírodou

Inšpiráciou pre túto technológiu bola príroda a jej múdre riešenie ochranných povrchov pri rastlinách a chrobákoch. Najznámejším príkladom je tzv. efekt lotosového kvetu. . Voda z jeho listu okamžite steká, pretože má len veľmi malý kontakt s povrchom a rastlina tak zostáva stále čistá, aj keď vyrastá z bahna. Nano impregnácia funguje rovnako – odpudzuje kvapaliny aj nečistoty a zamedzuje ich priľnutiu do štruktúry materiálu.   Veľmi tak zjednodušuje bežné čistenie a údržbu tam, kde je to potreba.

lotosový kvet bol predlohou pre priemysel, ktorý okopíroval jeho samočistiace vlastnosti

Než sa však pustíme do popisu princípu chemickej nanotechnológie, vysvetlíme si, čo vlastne znamená pojem nano.

Čo znamená pojem nano?

Slovo „nano“ pochádza z gréčtiny a znamená malosť, vzdialenejší význam by sa dal preložiť ako trpaslík.  V reči fyzikov má význam jednej miliardy jednotky (10-9). Nanometer je miliardtina metra. Na túto dĺžku môžete vedľa seba postaviť päť až desať atómov. Nanometer je v porovnaní k milimetru veľkostne ako futbalová lopta k zemeguli. Nanotechnológia tak znamená prenikanie do oblasti obrovských malých svetov.   

nanotechnológia - ľudský vlas

Ako nanotechnológia NanoConcept funguje?

Ako už bolo povedané, nemecká firma NanoConcept je zameraná prevažne na úpravu povrchových vlastností materiálu. Jej nano produkty sú vyrobené z nano častíc a ďalších komponentov, ktoré sa spájajú pevne s ošetreným povrchom, aby vytvorili požadovaný efekt. Tieto častice sa usporiadajú počas nanášania inteligentne; obsiahnuté komponenty spôsobujú dokonalé priľnutie smerom k ošetrenej ploche a častice spôsobujúce lotosový efekt, sú nasmerované von.

Táto "samo-organizácia" vytvorí ultra-tenkú sklovitú vrstvu, ktorá reaguje na povrch homogénnym spojením a tak zaručuje extrémnu životnosť. To tiež chráni povrch pred agresívnymi vplyvmi životného prostredia.

Nie všetko je nano aj keď sa tak tvári

Nie všade, kde je napísané NANO, ide o nanotechnológiu! Často ide o výrobok na báze silikónu, oleja, akrylu alebo teflónu nazývané ako nano výrobky, pretože majú "krátkodobý" odpudzujúci efekt rovnajúci sa ošetrenému povrchu nano časticami. Na rozdiel od skutočnej nanotechnológie firmy NanoConcept, musí byť povrch ošetrený bežným silikónovým prostriedkom veľmi často obnovovaný, aby si zachoval vlastnosti! Zdanlivo priaznivé ceny produktu tak vedú do cenovej paste. Rovnako môžete vidieť rozdiel v kvalite odolnosti pri mechanickom opotrebovaní stieračmi, auto umývačiek alebo pôsobením pary.

 

 


Použité zdroje informácií:

wikipedia.org

Nanoconcept.de

Lotus Leaf Effect program, developed for the NISE Network with funding from the National Science Foundation under Award Number 0532536