Objednávky vykonané v pracovné dni do 11:30 do obeda expedujeme ešte v ten deň.

Efekt lotosového kvetu

lotosový kvetNajprv by sme mali krátko popísať samotný lotosový kvet.Teda lotosový kvet alebo lotos je vodná rastlina s plávajúcim kvetom na hladine. Podobá sa leknu, ktorý poznáme aj z Čiech, ale pôvod má v Ázií a Amerike. Lotosovému kvetu sa darí prevažne v stojatých a pomaly tečúcich vodách. Lotos má tiež významnú rolu vo východných náboženstvách, lekárstve a je všeobecne považovaný za symbol čistoty.  

V bahne a predsa stále dokonalo čistý lotosový kvet

Práve schopnosť rastliny „zostávať stále čistá“, aj napriek tomu, že vyrastá z bahna, veľmi zaujala širokú vedeckú komunitu a dnes je známa ako „efekt lotosového kvetu“ alebo ako "samočistiaci efekt".

Vedcom sa vďaka vytrvalému laboratórnemu výskumu podarilo veľké tajomstvá čistoty lotosu napodobniť a pomocou nanotechnológie preniesť aj do priemyslu a našich domácností. Vzniklo tak úplne nové priemyslové odvetvie, ktoré nachádza široké spektrum možnosti využitia v oblasti materiálov a povrchov, ktoré nám uľahčujú život v našom každodennom živote.    


Tajomstvo efektu lotosového kvetu a nanotechnológie

Navzdor neustálemu vystavovaniu prachu, špine, dažďu a ďalším vplyvom, listy lotosového kvetu zostávajú čisté a suché. Vedci objavili, že tajomstvo lotosového kvetu je ukryté v povrchu jeho listov. Tenké hrboli vysoké jednu miliardtinu metru, pokrývajú povrch listu a chránia ho pred vodou a usadzovaním nečistôt. Táto schopnosť lotosu udržuje jeho listy stále čisté a suché i za silného dažďa. Vedci využili nanotechnológiu k tomu, aby tento efekt napodobnili a vytvorili tak povrchy, ktoré sú vodoodolné a majú samočistiace vlastnosti.

detail povrchu lotosového kvetu

Povrch lotosového listu je pokrytý veľmi tenkými hrboľmi. Tieto hrbole sú tak malé, že sa medzi nich nedokáže dostať ani voda, ani žiadne ďalšie nečistoty

nanotechnológia-samočistiaci efekt

Na obrázku vidíte princíp, akým kvapka vody zmýva nečistoty preč – samočistiaci efekt.


Ako využiť efekt lotosového kvetu v bežnom každodennom živote?

Pýtate sa, ako by som si mohol vďaka samočistiacemu efektu uľahčiť život? Máte doslova nekonečné množstvo možností. Naša firma Nanoconcept je špičkový nemecký výrobca nano produktov, ktorý úzko spolupracuje s vedeckými pracoviskami a prináša na trh stále nové produkty, ktoré vám zjednodušujú život. Pre demonštráciu niekoľko príkladov:

  • Pokiaľ máte radi sucho v topánkach, čistú bundu, alebo si nechcete robiť starosti s tým, že vám deti zase ušpinia vašu obľúbenú sedačku kečupom či kolou, potom určite vyskúšajte nano impregnáciu textilu a kože.
  • Chceli by ste si ušetriť drinu s čistením okien, umývadiel, vane, sprchového kútu alebo záchodovej misy? Potom je pre vás ideálna nano ochrana skla a keramiky proti usadzovaniu špiny a vodného kameňa.
  • Veľmi populárnym produktom sú tiež neviditeľné tekuté nano stierače, ktoré vám zaručia bezpečný výhľad z auta a hlavne bezpečnejšiu jazdu za každého počasia. Pri testoch bolo zistené, že zlepšujú viditeľnosť cez sklo až o 34% a znižujú reakčný čas šoféra o 25%.

V príkladoch využitia nano produktov s efektom lotosového kvetu by sa dalo pokračovať skoro do nekonečna. Odporúčame vám preskúmať náš web a zistiť, ktorý produkt splní vaše potreby.


Pozrite si video, ktoré ukazuje efekt lotosového kvetu na textilu - impregnácia textilu a kože


Použité zdroje informácií:

wikipedia.org

Nanoconcept.de

Lotus Leaf Effect program, developed for the NISE Network with funding from the National Science Foundation under Award Number 0532536