Objednávky vykonané v pracovné dni do 11:30 do obeda expedujeme ešte v ten deň.

Impregnované oblečenie vás oveľa lepšie chráni pred prechladnutím

impregnácia oblečenia - prevencia pred nachadnutímNesprávne zvolené oblečenie vám môže zimné aktivity pekne znepríjemniť. A nemusí ísť ani rovno o extrémnu turistiku niekde v ľadovej pustatine. Premočená bunda alebo topánky nielenže spoľahlivo pokazia poobedie na zjazdovke alebo prechádzku, ale sú aj častou príčinou prechladnutia, chrípky a v horšom prípade aj zápalu pľúc.

Mať na sebe mokré oblečenie je nepríjemné a zdraviu nebezpečné. Keď vám napríklad od snehu navlhne horná vrstva lyžiarskej kombinézy, je zároveň oslabená aj funkčnosť spodných vrstiev oblečenia. Tie plnia funkciu tepelnej izolácie a nasávania vášho potu.

V konečnom dôsledku, čo mnohý podceňujú, mokré oblečenie zapríčiňuje rýchlu stratu telesného tepla aj následne podchladenie.

Za tepelné straty môže tepelný most

stratu tepla spôsobuje tepelný mostVoda je totiž veľmi zlý tepelný izolant – proti vzduchu až 2x horší. V studenom prostredí odvádza teplo z ľudského tela von teda až 20x rýchlejšie! Z mokrého oblečenia sa tak stáva tepelný most, ktorý spôsobí rýchly únik tepla. Doslova ho prenáša do chladnejšieho okolia a zapríčiní zbytočnú stratu energie a následné podchladenie organizmu.

V mokrom oblečení strácame teplo až 20x rýchlejšie

  • bežné oblečenie znižuje stratu telesného tepla cca. o 1/2
  • špeciálny odev dokáže znížiť tepelné straty až na 1/6
  • naopak mokré oblečenie zvýši straty telesného tepla až 20x!

Z vyššie uvedených čísiel je celkom pochopiteľné, že vrchná vrstva odevu či lyžiarskej kombinézy by mala byť vždy spoľahlivo nepremokavá.

Najjednoduchšia cesta k nepremokavému oblečeniu

ochrániť sa pred premočením vám pomôže nano impregnácia textiluNiektoré druhy textilu sú už samé o sebe dobre odolné proti navlhnutiu, iné sú na tom o poznanie horšie. Najjednoduchším spôsobom ako nepremokavosť odevu zlepšiť je impregnácia.

Impregnačných prípravkov použiteľných na oblečenie je na trhu celá rada a je možné ich rozdeliť do dvoch základných skupín: bežná impregnácia a nano impregnácia. Prípravky sa od seba líšia hlavne v účinnosti ochrannej vrstvy a v životnosti. Bežné impregnácie sú väčšinou založené na teflóne, vosku, silikóne alebo oleji. Ich výhodou je nízka cena, ale nevýhodou je veľmi krátka životnosť ochrannej vrstvy spravidla v radoch dní.

Ďalším problémom bežných impregnácií je, že vytvárajú na povrchu textilusúvislý ochranný film.Keď je celistvý, ochraňuje odev pred kvapalinou, ale neprepúšťa vzduch – oblečenie nedýcha, bráni prúdeniu pár smerom von a vaše telo sa v dôsledku potenia rýchlo zaparí.

Naopak, keď je celistvosť ochranného filmu porušená, impregnácia prestáva chrániť pred premočením a je potreba ochrannú vrstvu obnoviť.

Na scénu prichádza nano impregnácia textilu

Nano impregnácia je na tom so svojimi vlastnosťami o poznanie lepšie. Vyplýva to už z podstaty technológie, ktorú používa – nanotechnológie. Táto nová technológia sa inšpirovala v prírode lotosovým kvetom, ktorý je stále suchý a čistý. Impregnačný roztok obsahuje nano častice, ktoré sa prichytia na textilné vlákna oblečenia a majú schopnosť extrémne odpudzovať kvapaliny.

Pretože ochranná vrstva netvorí kompaktný film, ale skôr zhluk častíc, impregnované oblečenie dýcha a má omnoho väčšiu mechanickú odolnosť a tým aj niekoľkokrát dlhšiu životnosť.

Prečo dať prednosť nano impregnácií pred klasickou?

  • nano impregnácia chráni odev pred premočením omnoho intenzívnejšie ako klasická impregnácia
  • odev zostáva priedušný – dýcha
  • nano impregnácia je ekologická
  • chráni povrch oblečenia, ktorý sa aj jednoducho čistí
  • životnosť nano impregnácie je až 10 praní a nevadí jej ani sušička
  • nano impregnácia je odolná proti mechanickému zotretiu

Príklady využitia nano impregnácie oblečenia v zimnej sezóne:

  • kožené a semišové vychádzkové aj Gore -texové outdoorové topánky
  • rukavice
  • bundy a kabáty
  • lyžiarske kombinézy a nohavice

 




Okrem našich skúseností sme tiež čerpali informácie pre tento článok tu:

https://referaty.aktuality.sk/termoregulacia/referat-23765