Objednávky vykonané v pracovné dni do 11:30 do obeda expedujeme ešte v ten deň.

Tekuté sklo (nano sklo): pod záhadným názvom sa skrýva univerzálny pomocník

Tekuté sklo – slovné spojenie, ktoré budete mnohý z vás poznať možno len z kozmetiky, kde sa takto nie celkom presne nazýva technika úpravy nechtov. Tekuté sklo je ale tiež v poslednej dobe obľúbené označenie veľmi populárnych nanotechnológií. Prečo sa mu ale hovorí práve takto?

Výraz tekuté sklo totiž úplne jasne a jednoducho vystihuje schopnosti nano častíc, v našom prípade nano impregnácií, ktoré ich vlastnosti využívajú. Nano impregnácia bude mnohým znieť en ako nejaká ďalšia látka, ktorá má niečo chrániť. Zato „tekuté sklo“ už len pri vyslovení vyvoláva záujem. Ako môže sklo tiecť? A pokiaľ áno, aké bude mať vlastnosti? Pomôže mi k niečomu?


impregnácia textilu a kože - detail odpudzujúceho efektu, čiže efektu lotosového kvetu nano impregnácia textilu a kože je vhodná na impregnáciu sedacej súpravy54 / 5000
Výsledky překladu
kúpeľňa bez vodného kameňa bude stále žiariť ako nová

Dokáže sklo tiecť?

Ale poporiadku. Nano impregnácia, teda použitie tzv. tekutého skla, je v skutočnosti potiahnutie chránenej látky ultra-tenučkou (proste nano) vrstvičku oxidu kremičitého (SiO2). Ľudovo povedané kremíku alebo kremenného piesku, z ktorého sa vyrába kremenné sklo. Ale prečo pôjde v našom prípade práve o „tekuté“ sklo? Kremičitá vrstva si totiž uchováva na nanesenom materiály pružnosť a priliehavosť. Nech už ošetrujeme impregnáciou, ktorej spojovaciu látku tvorí voda (na sacom materiály) alebo etanol (na pevnom povrchu), vždy vďaka fyzikálnym zákonom nano sveta vytvorí spoľahlivú a trvanlivú ochranu. Ochranu ktorá je ako tenučké sklo nie len jednoducho umývateľná, (vďaka tzv. efektu lotosového kvetu), neviditeľný a prehľadná, ale je navyše priedušná, pružná a elastická a hlavne pevná a odolná.

Kde sa plesniam nedarí

Dobre, ale mnohý sa opýtajú, k čomu mi táto skvelá ochrana bude? Spočítajte si všetky vymenované vlastnosti dohromady a dostanete ideálnu vrstvu, ktorá dokáže zabrániť presakovaniu vody, zaručí ale naopak priedušnosť (napríklad takto naimpregnované textílie naimpregnované textílie budú dýchať), odolnosť a dlhodobú účinnosť. A pretože odpudzuje vodu naozaj dokonalo, nedarí sa na takto ošetrenom povrchu ani rôznym hubám, mikróbom, mechom a plesniam.

 

Užitočné vlastnosti „tekutého skla“:

  • dlhodobá ochrana
  • priedušnosť
  • schopnosť odpudzovať vodu
  • samočistiaci účinok
  • ekologickosť

 


tekuté stierače zaručí jasný výhľad z auta aj za veľmi daždivého počasia nano stierače uľahčí škrabanie námrazy aj zmrznutého snehu zo skla automobilu cestovné v noci za dažďa je s tekutými stieračmi bezpečnejšie

Možno vás hneď napadajú konkrétne možnosti so širokým využitím: impregnácia topánok, oblečenia alebo čalúneného nábytku. Ale to nie je všetko! Z pevných materiálov ochránite obloženie v kúpeľni, drobnú záhradnú architektúru, skleníky,vonkajšie sošky alebo pomníky. A jedna perlička na záver, dokážete si predstaviť využitie tekutého skla ako tzv. nano-stierače? Tekuté sklo nie len že chráni auto pred špinou či námrazou, ale tiež zaistí aj v hustom daždi nečakanú viditeľnosť. Vyskúšajte to!